Vaikų globa Lietuvoje. Globos samprata.
Vaikui turi būti suteikta tokia apsauga ir globa, kokios reikia jo gerovei ir pilnaverčiam augimui. Vaikas turi teisę turėti tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jo fizinei, protinei, dvasinei, dorovinei ir socialinei raidai.
Prižiūrėti vaikus, rūpintis jų sveikata, ugdymu, išlaikyti juos, sudaryti palankias visapusiškos raidos sąlygas, kad jie būtų paruošti savarankiškai gyventi visuomenėje- visų pirma yra tėvų pareiga. Vaikas šią teisę turi neatsižvelgiant į tai ar jo tėvai gali šias pareigas atlikti, ar ne. Jam turi būti sudarytos sąlygos, kad visos jo teisės būtų įgyvendintos ir tais atvejais, kai jo tėvų nėra, kai tėvai savo pareigų atlikti negali arba, kai tėvų valdžia apribota.
Vaiko globa ir rūpyba padeda įgyvendinti vaiko teises, kai šito negali arba nenori daryti jo tėvai.
Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas taip apibrėžia vaiko globą: „Vaiko globa (rūpyba) – likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam arba juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas ir ugdymas, kitų jam tinkamų dvasiškai ir fiziškai augti sąlygų sudarymas ir palaikymas, jo asmeninių, turtinių teisių bei teisėtų interesų gynimas ir atstovavimas jiems“.
Globa nustatoma vaikams, kurie neturi 14 metų. Rūpyba nustatoma vaikams, sulaukusiems 14 metų. Jeigu vaikas iki 14 metų buvo globoje, nereikia jokio kito sprendimo, – suėjus 14 metų, jis jau nebe globotinis, o rūpintinis, o jo globėjas- rūpintojas.
Vaiko globa gali tęstis nuo kelių savaičių ar mėnesių iki jo pilnametystės. Daug vaikų sugrįžta pas savo tėvus, bet dalis lieka nuolatinėje šeimų globoje, yra įvaikinami ar apgyvendinami vaikų globos institucijose.
Globos uždaviniai
Svarbiausias vaiko globos tikslas – užtikrinti vaiko auklėjimą ir priežiūrą aplinkoje, kurioje jis galėtų saugiai tinkamai augti, vystytis ir tobulėti.
Visų pirma vaiko globai keliamas uždavinys paskirti globėją, kuris gintų vaiko teises ir teisėtus interesus, nes globėjas yra vaiko atstovas pagal įstatymą. Jis privalo rūpintis globotiniu, jį auklėti, užtikrinti jo saugumą.
Globos steigimas turi užtikrinti ir tai, kad vaikui būtų sudarytos gyvenimo sąlygos, atitinkančios jo amžių, sveikatą, psichinę ir fizinę raidą.
Vaikas turi būti rengiamas savarankiškai gyventi tiek šeimoje, tiek visuomenėje. Šis uždavinys labiausiai susijęs su vaiko teise į mokslą, kuris ugdo išprusimą, intelektą, pažiūras, atsakomybę, sudaro sąlygas asmenybei augti. Globėjas turi padėti ir sudaryti sąlygas vaikui pasirengti savarankiškai gyventi, dirbti, pritapti visuomenėje.
Globos nustatymo principai
Vaiko globa nustatoma atsižvelgiant į tam tikrus principus. Visų pirma, nustatant globą vadovaujamasi vaiko interesų pirmumo principu, t.y. parenkant globos formą ir skiriant asmenį globėju
būtina vadovautis tik vaiko interesais, atsižvelgti, kokia aplinka jam priimtinesnė, labiau atitinkanti jo sveikatą, raidą, amžių, nuomonę, kitas vaikui svarbias aplinkybes.
Antrasis principas teigia, kad pirmumo teisę tapti globėjais turi vaiko artimieji giminaičiai. Tačiau šio principo gali būti nesilaikoma, jeigu jo laikymasis neatitinka vaiko interesų, pvz., artimieji giminaičiai neturi tinkamų gyvenimo sąlygų arba gyvenimas su artimaisiais giminaičiais kelia pavojų vaikui ir pan.
Trečiasis principas- pirmenybė teikiama vaiko globai šeimoje. Taip siekiama sukurti kuo artimesnę aplinką, kuri atstotų vaikui tikrąją šeimą. Be to, natūralioje šeimos aplinkoje yra palankiausios sąlygos vaiko psichinei, moralinei ir dorovinei raidai. Tik šeimoje vaikas matys pilnaverčius jos narių santykius ir šeimos bendravimo modelį pritaikys, kai kurs savo šeimą.
Ketvirtasis principas teigia, kad nustatant vaiko globą turi būti siekiama neišskirti brolių ir seserų. Taip norima labiau priartinti vaiko gyvenimo sąlygas prie natūralios šeimos, sudaryti jam kuo palankesnę psichologinę aplinką.
Vaikui, sugebančiam suformuluoti savo pažiūras, būtina garantuoti teisę laisvai jas reikšti visais su juo susijusiais klausimais. Nustatant ar naikinant globą, skiriant globėją, vaikui, galinčiam išreikšti savo nuomonę, suteikiama galimybė būti išklausytam ir į jo nuomonę atsižvelgiama.
Globos rūšys ir formos
Lietuvoje vaikų globa skirstoma pagal rūšis: laikinoji ir nuolatinė bei formas: globa šeimoje, šeimynoje ir vaikų globos institucijoje.
Vaiko laikinoji globa – laikinai be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas, jo teisių ir teisėtų interesų atstovavimas bei gynimas šeimoje, šeimynoje ar institucijoje. Vaiko laikinosios globos tikslas – grąžinti vaiką į šeimą.
Laikinoji globa nustatoma ir globėjas skiriamas rajono (miesto) savivaldybės valdybos (mero) sprendimu pagal rajono (miesto) Vaiko teisių apsaugos tarnybos teikimą.
Nustatant laikinąją globą paprastai dar nėra aišku, ar priežastys ir aplinkybės, dėl kurių ji nustatoma, bus laikinai ar nuolat. Pavyzdžiui, dingus be žinios vaiko tėvams ar vieninteliam iš tėvų, vaikui reikia steigti laikinąją globą, kad būtų žmogus, galintis prisiimti atsakomybę už vaiką. Tėvams arba vieninteliam iš jų atsiradus, laikinoji globa baigsis. Jeigu tėvai bus pripažinti nežinia kur esančiais ar paskelbti mirusiais, bus steigta nuolatinė globa. Kokios rūšies globą reikės steigti, priklausys nuo padėties, į kurią yra patekęs vaikas. Bendras visų laikinosios globos steigimo pagrindų bruožas, kad ji tęsiama tol, kol priežastys, dėl kurių ji įsteigta, išnyks arba atsiras pagrindo steigti nuolatinę globą.
Nuolatinė globa nustatoma be tėvų globos likusiems vaikams, kurie esamomis sąlygomis negali grįžti į savo šeimą, ir jų priežiūra, auklėjimas, teisių bei teisėtų interesų atstovavimas ir gynimas pavedamas kitai šeimai, šeimynai ar vaikų globos institucijai.
Nuolatinė globa nustatoma ir globėjas skiriamas teismo nutartimi pagal rajono (miesto) Vaiko teisių apsaugos tarnybos arba prokuroro pareiškimą. Skirtingai nuo laikinosios, nuolatinė globa nustatoma tada, kai vaikas lieka be tėvų globos ne dėl laikinų, trumpalaikių priežasčių, o ilgesniam laikui arba visiškai netenka tėvų globos. Nuolatinės globos steigimas siejamas su priežastimis, dėl kurių vaikas arba neturi jokios galimybės grįžti į savo šeimą, arba be tėvų priežiūros bus tol, kol išnyks pagrindas, kuriam esant nuolatinė globa buvo steigta.
Pagrindiniai globos formų skirtumai yra, kad šeimoje gali būti globojama ne daugiau penkių vaikų. Šeimyna yra juridinis asmuo, joje gali būti globojama nuo šešių vaikų, bet ne daugiau kaip dvylika įskaitant ir savus vaikus. Vaikų gali būti ir daugiau, kai neišskiriami broliai ir seserys arba mažiau, jeigu globojamas neįgalus vaikas. Šeimynos globėjams mokamas atlyginimas.
Asmenys, kurie negali būti skiriami globėjais
Vaiko globėju negali būti skiriamas asmuo, neturintis 21 metų, išskyrus atvejus, kai globoti pageidauja vaiko artimas giminaitis.
Globėju negali būti skiriamas asmuo, kuris pripažintas neveiksniu dėl psichikos ligos, silpnaprotystės arba ribotai veiksniu dėl piktnaudžiavimo narkotinėmis, toksinėmis medžiagomis, alkoholiu.
Asmuo, kuris buvo atskirtas nuo savo vaiko, negali būti skiriamas vaiko globėju.
Asmuo, kuris buvo įvaikinęs vaiką ir kurio tėvų valdžia buvo apribota arba kuris buvo atskirtas nuo vaiko, taip pat negali būti skiriamas globėju. Net tais atvejais, kai tėvų valdžios ribojimas panaikintas, toks asmuo vis tiek negali būti skiriamas globėju, nes jo moralinės ir kitos asmeninės savybės neatitinka vaiko globai keliamų tikslų, ir yra realus netinkamo globėjo pareigų atlikimo, kartu ir netinkamos globotinio teisių ir interesų apsaugos pavojus.
Jeigu asmuo, buvęs globėju, netinkamai atliko savo pareigas, neužtikrino globotinio teisių ir interesų apsaugos, naudojosi savo teisėmis savanaudiškais tikslais ir dėl to buvo nušalintas nuo globėjo pareigų, jis negali būti vėl skiriamas vaiko globėju.
Asmuo, teistas už tyčinius nusikaltimus, negali būti skiriamas vaiko globėju. Pakanka vien fakto, kad asmuo buvo nuteistas už tyčinį nusikaltimą, nesvarbu ar jo teistumas išnykęs ar neišnykęs.
Galimybė būti vaiko globėju siejama ne tik su minimalia, bet ir su maksimalia amžiaus riba. Asmuo, sulaukęs 65 metų arba vyresnis, negali būti jaunesnio kaip 10 metų vaiko globėjas. Šis reikalavimas netaikomas, jeigu vaiką nori globoti jo artimas giminaitis, tačiau siejamas su kitais reikalavimais, keliamais vaiko globėjui, pavyzdžiui su sveikatos būkle.
Vaiko globėju negali būti skiriamas asmuo, sergantis ligomis, kurių sąrašą yra patvirtinusi Sveikatos apsaugos ministerija. Asmens sveikatos būklę atspindi sveikatos pažymėjimas, kurį asmuo, pageidaujantis tapti globėju, turi pristatyti.
Globos nustatymo priežastys
Vaikui globa reikalinga, kai jis lieka be tėvų priežiūros arba tėvai neužtikrina jam tinkamos priežiūros. Toks tėvų laikinas ar ilgalaikis nesugebėjimas prižiūrėti savo vaikų gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Šios priežastys gali priklausyti arba nepriklausyti nuo tėvų valios. Nuo tėvų valios nepriklausančios priežastys tai – liga, dėl kurios tėvai negali rūpintis vaiku, abiejų tėvų arba vienintelio iš tėvų dingimas ir pan. Tačiau priežastys, dėl kurių vaikas gali būti reikalingas globos, gali ir priklausyti nuo tėvų valios bei atsirasti dėl tėvų kaltės, pavyzdžiui, tėvai arba vienintelis iš tėvų padaro nusikaltimą ir dėl to atlieka bausmę, tėvai nesirūpina vaiku, neužtikrina jo poreikių patenkinimo, smurtauja, netinkamai auklėja ir pan.
Nėra šeimos, kuri galėtų būti garantuota, kad jų vaikams neprireiks globėjų paslaugų.
Kiekvienas vaikas ar jo šeima yra skirtingi, todėl nėra dviejų šeimų, kurių situacija būtų vienoda.
Globojamo vaiko išlaikymas
Vaikui, kuriam nustatyta globa, jo globos laikotarpiu skiriama 4 BSI ( bazinės socialinės išmokos) dydžio išmoka per mėnesį. Šiuo metu tai 520 litų. Jei pasibaigus vaiko globai dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos sudarymo jis toliau nenutrūkstamai mokosi dieninėje bendrojo lavinimo mokykloje ar mokosi profesinės, aukštesniosios ar aukštosios mokyklos dieniniame skyriuje ir nedirba, jam, kol mokosi, bet ne ilgiau kaip iki jam sukanka 24 metai, skiriama ir mokama 4 BSI dydžio per mėnesį išmoka. Ši išmoka nemokama daugiau kaip du kartus įstojusiems į tos pačios pakopos mokyklą arba įstojusiems į žemesnės pakopos mokyklą.
Baigusiam bendrojo lavinimo mokyklą vyresniam kaip 18 metų asmeniui globos išmoka mokama iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos.
Kai globos išmokos gavėjas, gaunantis globos išmoką, įstatymų numatyta tvarka gauna našlaičių pensiją ir (arba) vaiko išlaikymui kas mėnesį mokamą periodinę išmoką (alimentus), vaiko globos išmokos dydis lygus skirtumui tarp išmokos gavėjui nustatyto vaiko globos išmokos dydžio ir gaunamos našlaičių pensijos bei (arba) vaiko išlaikymui kas mėnesį mokamos periodinės išmokos dydžio.
Nuo 2009 m. sausio 1 d. – kiekvienam globojamam vaikui skiriama 0,75 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį nuo gimimo, iki jam sukaks 3 metai, o globojamam (rūpinamam) vaikui nuo 3 iki 18 metų ir vyresniam, kuris mokosi pagal bendrojo lavinimo programą, bet ne ilgiau, kaip iki jam sukanka 21 metai, skiriama 0,4 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį.
Globos išmoką skiria ir moka savivaldybės, kurios teritorijoje asmuo, turintis teisę gauti šią išmoką, deklaruoja gyvenamąją vietą, administracija.
Sulaukusiems 18 metų našlaičiams ir be tėvų globos likusiems vaikams, kurie iki pilnametystės buvo globojami, skiriama vienkartinė 75 BSI dydžio išmoka gyvenamajam būstui įsigyti arba įsikurti. Ši išmoka neskiriama, jei asmuo yra išlaikomas valstybės ar savivaldybės finansuojamojoje įstaigoje.
Vienkartinė išmoka būstui įsigyti arba įsikurti grynaisiais pinigais neišmokama.
Vienkartinė išmoka įsikurti gali būti panaudota būstui (gyvenamosioms patalpoms) pirkti, sumokėti daliai paskolos būstui statyti arba pirkti, būsto nuomai, mokesčiams už nuomojamojo ar nuosavybės teise turimo būsto komunalines paslaugas, būstui remontuoti ar rekonstruoti, baldams, buitinei, vaizdo ir garso technikai, namų apyvokos reikmenims,vienam asmeniniam kompiuteriui įsigyti, studijų ir neformaliojo švietimo kainai padengti, žemės sklypui įsigyti
Globojamam vaikui skirtos lėšos yra ne globėjo, o globojamo vaiko nuosavybė. Lėšas, kaip ir kitą vaiko turtą ir jo duodamas pajamas, pagal įstatymus skirtas globojamam vaikui, globėjas privalo naudoti apdairiai, sąžiningai ir tik vaiko interesais. Globėjui draudžiama naudoti gautas lėšas asmeniniais tikslais ar kitų asmenų poreikiams tenkinti.
Svarbu žinoti, kad tiek globojamas vaikas, tiek vaiko globėjas neįgyja jokių turtinių teisių į vienas kito turtą. Globėjas tvarko ir naudoja vaiko turtą pagal civilinio kodekso 3.244 straipsnį ir kitas civilinio kodekso normas, nusakančias vaikų turto tvarkymo ypatumus. Jeigu vaikas turi turto, kuriam reikalinga nuolatinė priežiūra, skiriamas turto administratorius. Juo gali būti globėjas arba kitas asmuo.
Jei Jūs norite tapti globėjais, Jums reikia: kreiptis į savo gyvenamosios vietos vaiko teisių apsaugos skyrių ar į jo socialinius partnerius. Iš vaiko teisių apsaugos skyriaus ar jo socialinių partnerių Jūs gausite pirminę informaciją apie vaikų globą ir atrankos procesą. Vaiko teisių apsaugos skyrius ar jo socialiniai partneriai surinks informaciją apie Jūsų teistumą ir prašys Jūsų pristatyti reikiamus dokumentus dėl tinkamumo tapti globėjais. Vaiko teisių apsaugos skyriui arba jo socialiniam partneriui pateikiami šie dokumentai:
- Prašymas, kuriame nurodoma pageidaujamų globoti ir auklėti vaikų skaičius, jų amžius ir lytis. Sveikatos pažymėjimas 046a
- Kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinis sutikimas.
- Gyvenimo aprašymas (vardas, pavardė, gimimo data ir vieta, gyvenamoji vieta, adresas, šeimyninė padėtis, išsilavinimas, darbo patirtis).
- Pažyma apie šeimos sudėtį.
- Santuokos liudijimo kopija, jeigu asmuo susituokęs.
- Santuokos nutraukimo arba ištuokos liudijimo kopija, jeigu asmuo išsituokęs.
- Teismo sprendimo dėl santuokos pripažinimo negaliojančia kopija, jeigu teismas santuoką pripažino negaliojančia.
- Teismo sprendimo dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium kopija, jeigu yra teismo sprendimas dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium.
- Sutuoktinio mirties liudijimo kopija, jeigu asmuo yra našlys (našlė).
- Kartu su juo gyvenančių kitų asmenų sąrašas.
- Dokumentai apie asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), ir kitų jo šeimos narių gaunamas pajamas.
- Dokumentai apie asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), ir jo šeimos gyvenamąsias patalpas.
- Dokumentai, įrodantys artimo giminaičio, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), giminystę su vaiku.
Vaiko teisių apsaugos skyrius arba jo socialinis partneris per 30 kalendorinių dienų:
1) Išnagrinėja asmens pateiktus dokumentus ir įvertina, ar jie atitinka keliamus reikalavimus.
2) Ištiria asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju) buities ir gyvenimo sąlygas ir surašo buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą (kiekvienam asmeniui, išskyrus vaiko artimuosius giminaičius, turi tekti ne mažiau kaip 14 kv. metrų bendro naudingo ploto, o kai norima globoti (rūpintis) skirtingų lyčių vaikus, nustatant jiems nuolatinę globą (rūpybą), turi būti sudarytos sąlygos gyventi atskiruose kambariuose).
3) Priima pirminės atrankos sprendimą dėl asmens tinkamumo būti globėju. Jei sprendimas teigiamas, per 6 mėn. organizuojamas (išskyrus artimus giminaičius) pasirengimas globoti ir parengiama išvada apie vaiko būsimo globėjo pasirengimą globoti (globėjo kompetencijos įvertinimas).Asmuo, patvirtintas tinkamu globoti vaiką, yra supažindinamas su galimais globoti vaikais.
Vaikui, globojamam šeimoje, jo globos laikotarpiu skiriama 4 BSI dydžio išmoka per mėnesį.
Kiek laiko tęsiasi globa? Globa trunka iki vaiko pilnametystės, santuokos, emancipacijos, jei vaikas nėra grąžinimas į biologinę šeimą arba įvaikinamas.
Globėjas gali būti atleistas nuo pareigų: Jeigu jis negali tinkamai atlikti pareigų dėl savo ar artimųjų giminaičių ligos, savo turtinės padėties pablogėjimo ar dėl kitų svarbių priežasčių.
Globėjas gali būti nušalintas nuo pareigų: Jei jis netinkamai atlieka pareigas, neužtikrina vaiko teisių ir interesų apsaugos, naudojasi savo teisėmis savanaudiškais tikslais.
Jeigu Jūs svarstote apie savo galimybes globoti tėvų globos netekusį vaiką (-us) ir norite apie tai pasikalbėti su socialine darbuotoja, atliekančia šeimų, pageidaujančių globoti vaikus vertinimą bei vedančia būsimųjų globėjų mokymus, paskambinkite telefonu 8 609 80270
Parengė socialinė darbuotoja Daiva Matulevičiūtė